Biedronka w Świeciu wygrała z zakazem handlu w niedzielę

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, wymienia szereg wyjątków które zwalniają spod zakazu handlu w niedzielę. Nie sposób jednak w stosunku do nowo obowiązujących przepisów uniknąć szeregu wątpliwości interpretacyjnych.

 

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 13 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz handlu oraz wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta w placówkach handlowych nie obowiązuje m.in. w placówkach handlowych na dworcach w rozumieniu ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.

 

Z regulacji tej skorzystała Biedronka w Świeciu, która znajdowała się w budynku dawnego dworca PKS i twierdziła, iż spełnia wymogi wyłączające ją spod zakazu handlu w niedzielę. Z kolei Kontrolerzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy podważyli legalne otwarcie sklepu w jedną z niedziel, wskazując, iż nie jest to PKS, a jedynie zapomniano ściągnąć wiszącego na budynku szyldu z oznaczeniem PKS. Z tego względu Biedronka ukarana została karą w wysokości 100.000 zł oraz nakazano zamknięcie sklepu.

 

Spór rozstrzygnął Sąd Rejonowy w Świeciu, który uznał, iż sklep znajduje się na dworcu i w związku z tym, zgodnie z prawem, może być czynny w dni objęte ustawą o ograniczeniu handlu. Postanowienie Sądu nie jest prawomocne, ponieważ PIP złożyła zażalenie.

 

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem szczegółowych informacji, prosimy o kontakt z Katarzyną Musiałek  – adwokat@keller.pl, tel. + 48 71 781 84 70.

 

Powyższe materiały mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady prawnej. Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem szerszych informacji, prosimy o kontakt z Kancelarią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

^