Czy konkurs na portalu społecznościowym jest grą losową?

Organizowanie konkursów i akcji promocyjnych na portalach społecznościowych jest bardzo często wykorzystywane jako narzędzie marketingowe służące do promowania prowadzonego biznesu. Podczas takich akcji, ich organizatorzy najczęściej decydują się na przyznanie upominku osobie wylosowanej spośród uczestników. Dla organizatora jednej z takich akcji, jej przeprowadzenie poskutkowało nałożeniem przez Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego kary pieniężnej w wysokości ponad 10.000,00 zł. Swoją decyzję organ uzasadnił tym, że ukarana urządziła na portalu społecznościowym Facebook loterię promocyjną bez wymaganego prawem zezwolenia.

 

Ukarana nie zgodziła się z decyzją organu, a sprawa musiała zostać ostatecznie rozstrzygnięta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Sąd uchylił wydaną przez organ decyzję o nałożeniu kary, w uzasadnieniu wskazując, że zasady zorganizowanej akcji promocyjnej nie wypełniły ustawowych znamion gry losowej. Sąd wskazał w szczególności na to, że polubienie posta na Facebooku nie może zostać uznane za jedną z przesłanek gry losowej – loterii promocyjnej, tj. przesłanki nabycia dowodu udziału w grze, gdyż polubienie posta nie jest równoznaczne z jego ‘nabyciem’. W związku z tym, zorganizowana akcja promocyjna nie stanowiła gry losowej, której zorganizowanie wymagałoby dokonania zgłoszenia lub uzyskania zezwolenia, a co za tym idzie nie było podstaw do nałożenia kary na organizatora.

 

Powyższe kwestie dotychczas budziły wiele wątpliwości, a opisane orzeczenie jest jednym z pierwszych, które wskazuje jak powinny być interpretowane przepisy ustawy o grach hazardowych na tle akcji promocyjnych organizowanych na portalach społecznościowych. Pozostaje mieć nadzieje, że zaprezentowana w opisanym wyroku linia orzecznicza, korzystna dla organizatorów akcji promocyjnych, zostanie podtrzymana w kolejnych wyrokach.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Dominikiem Załęskimdominik.zaleski@keller.pl, tel. + 48 71 781 84 70.

 

Powyższe materiały mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady prawnej. Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem szerszych informacji, prosimy o kontakt z Kancelarią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

^