Nowa ustawa „lokal za grunt”

1 kwietnia 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2020 roku o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. Poniżej przedstawiamy informację dotyczącą planowanych efektów zmian.

 

Ustawa określa zasady nabywania nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości z rozliczaniem w cenie tych nieruchomości ceny lokali lub budynków przekazywanych przez nabywcę nieruchomości na własność gminie jak również sposób postępowania z lokalami lub budynkami przekazanymi na własność gminie przez nabywcę nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, których cenę rozliczono w cenie zbywanych nieruchomości.

 

Zwrócenia szczególnej uwagi przez potencjalnych inwestorów wymagają regulacje określające zasady zbywania i rozliczania nieruchomości. Ich istota opiera się na tym, że inwestor nabywając nieruchomość zamiast zapłacić za nią cenę wyłącznie w kwocie pieniężnej może przekazać na rzecz gminy lokale lub budynki odpowiadające cenie nabywanej nieruchomości („rozliczenie za grunt”).

 

Objęte stosowaniem omawianej ustawy mogą być wszystkie nieruchomości gminne, w tym również nieruchomości wpisane do rejestrów zabytków oraz znajdujące się na obszarze rewitalizacji.

 

Zgodnie z nowym prawem, nieruchomości oferowane przez gminę będą musiały być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub będzie musiała być wydana dla takiej nieruchomości decyzja o warunkach zabudowy.

 

Koniecznym krokiem do realizacji omawianego mechanizmu jest podjęcie przez radę gminy uchwały, w której określona zostanie zgodnie z wymogami ustawowymi zbywana nieruchomość. Następnie nieruchomość może zostać nabyta w drodze przetargu nieograniczonego przez potencjalnych zainteresowanych inwestorów.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Magdaleną Romanowską – magdalena.romanowska@keller.pl.

 

Powyższe materiały mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady prawnej. Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem szerszych informacji, prosimy o kontakt z Kancelarią.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

^