RODO: ponad 3.000 skarg, pierwsze kary, pracodawcy na celowniku UODO

Zagadnienia związane z ochroną danych osobowych w dalszym ciągu cieszą się zainteresowaniem. Sejm przyjął już przepisy sektorowe dotyczące RODO, a Urząd Ochrony Danych Osobowych opublikował roczny plan kontroli sektorowych na 2019 rok. Kontrole te przede wszystkim będą dotyczyć sektora publicznego, jednak uwadze UODO nie umkną określone grupy prywatnych przedsiębiorców – na celowniku znalazły się m.in. przedsiębiorstwa telemarketerskie, brokerzy danych, oraz pracodawcy.

 

Kontrolerzy UODO sprawdzą także takie obszary jak profilowanie w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym, systemy identyfikacji i monitoringu odpadów, czy miejskie monitoringi wizyjne. Ponadto, Urząd będzie sprawdzał, w jaki sposób udostępniane są dane osobowe w Biuletynie Informacji Publicznej, a także sprawdzi działania Policji, Straży Granicznej, oraz przestrzeganie zasad przetwarzania danych w aresztach śledczych. Dla przedsiębiorców największe znaczenie będzie miała jednak weryfikacja przestrzegania RODO wśród pracodawców, w szczególności w ramach prowadzonych przez nich procesów rekrutacyjnych.

 

Kontrole mają być głównie podyktowane „licznymi” sygnałami kierowanymi do Urzędu od momentu rozpoczęcia stosowania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO), wskazującymi na zagrożenia naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych w wymienionych obszarach działalności. Między innymi na tej podstawie Prezes UODO wnioskuje, iż „wiedza i świadomość Polaków dotyczące ochrony ich danych osobowych są coraz większe”. Do Urzędu miało wpłynąć ponad 3 tysiące skarg związanych z przetwarzaniem danych osobowych niezgodnie z rozporządzeniem. „Kary z pewnością wkrótce się pojawią. Powinny być dotkliwe, jak wymaga tego samo rozporządzenie” – podkreśla dr Bielak-Jomaa, Prezes UODO. Szczegółowy plan kontroli sektorowych można znaleźć pod tym linkiem.

 

Wewnętrzny audyt podejmowanych czynności przetwarzania, solidna dokumentacja, a przede wszystkim świadomość tego, w jaki sposób i na jakich podstawach przetwarzamy dane osobowe – to pierwszy krok do tego, aby ze spokojem zmierzyć się z wyzwaniami stawianymi przez nowe prawo, które dla wielu wciąż jeszcze jest obce.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem szczegółowych informacji, prosimy o kontakt z Dorianem Dudą – adwokat@keller.pl, tel. + 48 71 781 84 70.

 

Powyższe materiały mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady prawnej. Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem szerszych informacji, prosimy o kontakt z Kancelarią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

^