Temat „niedziel wolnych od handlu” wciąż aktualny

Za nami dwie pierwsze niedziele podczas których obowiązywał zakaz handlu. W związku z tym odbyły się uprzednio zapowiadane liczne kontrole inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, mające na celu sprawdzenie, czy przedsiębiorcy stosują się do nowo obowiązujących przepisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. O wynikach kontroli w sposób następujący poinformował główny inspektor pracy „ustalenia inspektorów pracy wskazują, że w większości skontrolowanych placówek handlowych przestrzegano obowiązujących przepisów ustawy o ograniczeniu handlu oraz o wykonywaniu czynności związanych z handlem w niedziele i święta. Sklepy wielkopowierzchniowe były zamknięte, w małych sklepach klientów z reguły obsługiwali właściciele tych placówek – osobiście lub przy pomocy członków rodziny”.

 

Dotychczas nie pojawiły się również zapowiadane przez niektóre marki tzw. „showroomy” – czyli lokale, w których klient ogląda towary, ale zakupu dokonuje przez Internet. Zapewne przyczyniły się do tego wydane 1 marca 2018 r. przez Państwową Inspekcja Pracy i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wytyczne, dotyczące ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, które miały na celu ułatwienie interpretacji przepisów ustawy i wyjaśnienie szeregu pojawiających się wątpliwości.

 

Wytyczne w sposób jednoznaczny wykluczyły możliwość prowadzenia w dni objęte zakazem „showroomów” czy „concept store’ów”. Zgodnie z wytycznymi, sprzedaż w sklepach internetowych powinna polegać na dokonaniu transakcji za pośrednictwem Internetu, co zakłada, że proces sprzedaży odbywa się nie bezpośrednio w kontakcie z klientem, lecz na odległość. Zdaniem autorów wytycznych showroomy stanowiłyby jedynie pozorowanie sprzedaży internetowej, co w konsekwencji stanowiłyby obejście przepisów. Wytyczne dopuszczają jedynie funkcjonowanie w niedziele i święta punktów odbioru osobistego towarów sprzedanych przez Internet i dostarczenie takich towarów klientowi przez pracownika sklepu internetowego.

 

Wytyczne w sposób ścisły interpretują również m.in. pojęcie placówek handlowych na dworcach, zaznaczając, że kluczowa dla stosowania wyłączenia dotyczącego tych placówek spod zakazu ustawowego jest funkcja jaką pełni dworzec, czyli obsługa podróżnych. Zdaniem organów wydających wytyczne takiej funkcji nie pełnią placówki handlowe w galeriach handlowych znajdujących się przy dworcach, co oznacza, że będą objęte zakazami.

 

W związku z wolnymi od pracy niedzielami, znaczna liczba marketów zapowiedziała dłuższe godziny otwarcia w soboty i w piątki.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Katarzyną Musiałek– adwokat@keller.pl, tel. + 48 71 781 84 70.

 

Powyższe materiały mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady prawnej. Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem szerszych informacji, prosimy o kontakt z Kancelarią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

^