Zmiany w prawie własności przemysłowej – korzyści dla początkujących przedsiębiorców

W dniu 16 października 2019 roku Sejm uchwalił ustawę zmieniającą Prawo własności przemysłowej. Zmiany wejdą w życie w terminie 3 miesięcy od podpisania ustawy nowelizującej przez Prezydenta i ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

 

Część zmian stanowi ujednolicenie terminologii stosowanej przez Prawo własności przemysłowej z terminologią stosowaną przez Konwencję o udzielaniu patentów europejskich oraz aktów ją rewidujących.

 

Nowelizacja wprowadza również tzw. poszukiwanie typu międzynarodowego. Ma ono umożliwić uzyskanie przez zgłaszającego bardziej szczegółowych informacji o stanie techniki, ponieważ przyjmuje ono zakres międzynarodowy. Dzięki temu w stosunkowo wczesnej fazie postępowania zgłaszający ubiegający się o ochronę krajową będzie mógł podjąć decyzję o ewentualnym staraniu się o ochronę patentową swojego wynalazku w innych państwach w ramach systemu międzynarodowego.

 

Nowelizacja rozszerza możliwość zwolnienia z opłat okresowych na wzory przemysłowe i znaki towarowe. Jest to propozycja proinnowacyjna mająca na celu wspieranie uprawnionych, w szczególności osób fizycznych i przedsiębiorców na starcie przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej.

 

Zmiana, która ma na celu zwiększenie dostępności pomocy prawnej dla przedsiębiorców, to rozszerzenie uprawnień adwokatów i radców prawnych o możliwość pełnienia funkcji profesjonalnego pełnomocnika w postępowaniach dotyczących wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych. Do tej pory uprawnienia takie posiadali co do zasady tylko rzecznicy patentowi, których w całej Polsce jest jedynie około tysiąca.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Dominikiem Załęskim – dominik.zaleski@keller.pl, tel. + 48 71 781 84 70.

 

Powyższe materiały mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady prawnej. Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem szerszych informacji, prosimy o kontakt z Kancelarią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

^